TAH20P22R0JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAH20P22R0JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
RES 22 OHM 5% 20W TO220
Stock
82
In Stock :
82
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thick Film
Depth :
3.44mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
350V
Height :
16.51mm
Terminal Shape :
Flat
Package / Case :
TO-220-2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
20W
Termination :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
5.34mm
Voltage - Rated DC :
350V
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Operating Temperature :
175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.410Lx0.125W 10.41mmx3.18mm
Power Rating :
20W
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height Seated (Max) :
0.650 16.52mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
3.44mm
Terminal Pitch :
5.34mm
Lead Diameter :
1.4 mm
Lead Spacing :
5.08mm