TA025PW12R0JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TA025PW12R0JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 12 OHM 5% 25W POWERCHIP
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Working Voltage :
500V
Number of Terminations :
4
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Height Seated (Max) :
1.189 30.21mm
JESD-609 Code :
e1
Tolerance :
±5%
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
25W
Power Rating :
25W
Terminal Shape :
Wire
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Through Hole
Height :
30.2006mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
2.220Lx0.240W 56.39mmx6.10mm
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~180°C
Resistance :
12Ohm
Published :
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
Power Chip® TA
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
TA025PW12R0JE
Through Hole FIXED RESISTOR, 12Ohm, Thick Film,