T620142004DN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T620142004DN
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
TO-200AB, A-PUK
Datasheet
Download
Description
SCR PHASE CTRL MOD 1400V 200A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Package / Case :
TO-200AB, A-PUK
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
200A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
3650A 4000A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
315A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount, 8 Wire Lead
Packaging :
Bulk
Structure :
Single
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Mount :
Chassis Mount, Wire
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RMS Current (Irms) :
315A
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Voltage - Off State :
1.4kV