T620063004DN
Mfr.Part #
T620063004DN
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
TO-200AB, A-PUK
Datasheet
Download
Description
SCR PHASE CTRL MOD 600V 300A
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
RMS Current (Irms) :
470A
Number of Pins :
2
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Voltage - Off State :
600V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Structure :
Single
Package / Case :
TO-200AB, A-PUK
Published :
Mounting Type :
Chassis Mount, 8 Wire Lead
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Mount :
Chassis Mount, Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
470A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
5000A 5500A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
300A
Datasheets
T620063004DN
Description: The Powerex T620063004DN is a 600V, 300A SCR Phase Control Module. It is designed to provide reliable and efficient control of AC power in a variety of applications.
Features:
- 600V, 300A SCR Phase Control Module