T521D107M016ATE050
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T521D107M016ATE050
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 100UF 16V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
100μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
2
Tan Delta :
0.1
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Series :
KO-CAP® T521
Depth :
4.3mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
7.3mm
Type :
Molded
Leakage Current :
0.16mA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Polarity :
Polar
Height :
2.8mm
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 100kHz
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
2000 hours
Manufacturer Size Code :
D
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Dissipation Factor :
10 %