SUD06N10-225L-E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SUD06N10-225L-E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 6.5A TO252
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Radiation Hardening :
No
Element Configuration :
Single
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
200mOhm
Power Dissipation-Max :
1.25W Ta 20W Tc
Max Operating Temperature :
175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
240pF @ 25V
Length :
6.73mm
Nominal Vgs :
1 V
Input Capacitance :
240pF
Number of Pins :
3
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rds On Max :
200 mΩ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
4nC @ 5V
Mount :
Surface Mount
Continuous Drain Current (ID) :
6.5A
Rise Time :
8ns
Series :
TrenchFET®
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
FET Type :
N-Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
6.5A Tc
Vgs (Max) :
±20V
Package / Case :
Threshold Voltage :
1V
Number of Elements :
1
Power Dissipation :
20W
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
Mounting Type :
Surface Mount
Turn On Delay Time :
7 ns
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Fall Time (Typ) :
9 ns
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
6.22mm
Drain to Source Resistance :
200mOhm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
200mOhm @ 3A, 10V
Turn-Off Delay Time :
8 ns
Supplier Device Package :
TO-252, (D-Pak)
Height :
2.38mm
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Datasheets
SUD06N10-225L-E3
Vishay SUD06N10-225L-E3
N-Channel Tape & Reel (TR) 200mOhm @ 3A, 10V ±20V 240pF @ 25V 4nC @ 5V 100V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
SUD06N10-225L-E3 Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 240pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 6.5A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.Using VGS=100V and a specified value of ID, the drain-source breakdown voltage is VDS at which a specified value of ID flows. This device has a drain-source breakdown voltage of 100V (that is, no charge flow from drain to source).When the device is turned off, a turn-off delay time of 8 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.When a specific gate-to-source voltage (VGS) is applied to bias a MOSFET to the on state, the drain to source resistance is 200mOhm, which means the device is not biased.Before drain current conduction can begin, the device's turning-on delay time takes time to charge its input capacitance. This delay time is 7 ns.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 20V.Activation of any electrical operation happens at threshold voltage, and this transistor has 1V threshold voltage.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 100V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 4.5V 10V volts (4.5V 10V).
SUD06N10-225L-E3 Features
a continuous drain current (ID) of 6.5A
a drain-to-source breakdown voltage of 100V voltage
the turn-off delay time is 8 ns
single MOSFETs transistor is 200mOhm
a threshold voltage of 1V
a 100V drain to source voltage (Vdss)