STU25N10F7
Mfr.Part #
STU25N10F7
Description
MOSFET N-CH 100V 25A IPAK
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
25A
Series :
STripFET™ F7
Base Part Number :
STU25N
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Datasheets
STU25N10F7
N-Channel Tube 100V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
STU25N10F7 Overview
The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 100V in order to operate.Using drive voltage (4.5V 10V), this device helps reduce its power consumption.
STU25N10F7 Features
a 100V drain to source voltage (Vdss)