STGYA120M65DF2
Mfr.Part #
STGYA120M65DF2
Package / Case
TO-247-3 Exposed Pad
Description
TRENCH GATE FIELD-STOP IGBT, M S
Base Part Number :
STGYA120
Series :
M
Td (on/off) @ 25°C :
66ns/185ns
Package / Case :
TO-247-3 Exposed Pad
Current - Collector Pulsed (Icm) :
360A
Test Condition :
400V, 120A, 4.7 Ω, 15V
IGBT Type :
NPT, Trench Field Stop
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Switching Energy :
1.8mJ (on), 4.41mJ (off)
Power - Max :
625W
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.95V @ 15V, 120A
Reverse Recovery Time :
202ns
Factory Lead Time :
30 Weeks
Current - Collector (Ic) (Max) :
160A
Gate Charge :
420nC
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Datasheets
STGYA120M65DF2
STMicroelectronics STGYA120M65DF2
STGYA120M65DF2 Description
STGYA120M65DF2 Features
6 seconds of short-circuit withstand
@ IC = 120 A, VCE(sat) = 1.65 V (typ.)
a narrow parameter distribution
Paralleling is now safer.
VCE(sat) temperature coefficient is positive.
Thermal resistance is low.
Antiparallel diode with a soft and quick recovery time
TJ = 175 °C maximum junction temperature