STGE200NB60S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STGE200NB60S
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet
Download
Description
IGBT MOD 600V 200A 600W ISOTOP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
NTC Thermistor :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input :
Standard
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Pins :
4
Turn On Time :
170 ns
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
VCEsat-Max :
1.6 V
REACH SVHC :
No SVHC
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Max Power Dissipation :
600W
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Mounting Type :
Chassis Mount
Weight :
28.349523g
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Input Capacitance :
1.56nF
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.2V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.6V @ 15V, 100A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Max Collector Current :
200A
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Turn Off Time-Nom (toff) :
4600 ns
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
UPPER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Continuous Drain Current (ID) :
200A
Length :
38.2mm
Current - Collector Cutoff (Max) :
500μA
Configuration :
Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
1.56nF @ 25V
Voltage - Rated DC :
600V
Height :
9.1mm
Transistor Application :
POWER CONTROL
Base Part Number :
STGE200
Series :
PowerMESH™
Number of Terminations :
4
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Transistor Element Material :
SILICON
Rise Time :
112ns
Case Connection :
Isolated
Pin Count :
Power Dissipation :
600W
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Width :
25.5mm
Current Rating :
150A
Turn-Off Delay Time :
2.4 μs
Factory Lead Time :
8 Weeks
Turn On Delay Time :
64 ns
Number of Elements :
Datasheets
STGE200NB60S
STMicroelectronics STGE200NB60S
STGE200NB60S Description
The STGE200NB60S is a low-drop N-channel PowerMESHTM IGBT based on a patented strip configuration that uses the latest high-voltage technology. The PowerMESHTM IGBT from STMicroelectronics is an innovative family of IGBTs with remarkable performance. The suffix S designates a family that has been tuned for very low VCE(sat) (at a maximum frequency of 1kHz).