STF11NM80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STF11NM80
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 800V 11A TO220FP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
11A Tc
FET Type :
N-Channel
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
400mOhm
Height :
9.3mm
REACH SVHC :
No SVHC
Vgs (Max) :
±30V
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
800V
Rise Time :
17ns
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Element Material :
SILICON
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
ECCN Code :
EAR99
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Series :
MDmesh™
Transistor Application :
SWITCHING
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1630pF @ 25V
Length :
10.4mm
Turn-Off Delay Time :
46 ns
Threshold Voltage :
4V
Number of Elements :
1
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
400m Ω @ 5.5A, 10V
Power Dissipation :
35W
Element Configuration :
Single
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
44A
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Fall Time (Typ) :
15 ns
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
43.6nC @ 10V
Current Rating :
11A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Case Connection :
Isolated
Mount :
Through Hole
Power Dissipation-Max :
35W Tc
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
3
Number of Pins :
3
Continuous Drain Current (ID) :
11A
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
STF11
Number of Terminations :
Turn On Delay Time :
22 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Avalanche Energy Rating (Eas) :
400 mJ
Additional Feature :
ULTRA-LOW RESISTANCE
Drain to Source Breakdown Voltage :
800V
Width :
4.6mm
Datasheets
STF11NM80
STMicroelectronics STF11NM80
N-Channel Tube 400m Ω @ 5.5A, 10V ±30V 1630pF @ 25V 43.6nC @ 10V TO-220-3 Full Pack