STF11NM65N
Mfr.Part #
STF11NM65N
Description
MOSFET N-CH 650V 11A TO220FP
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Case Connection :
Isolated
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
455m Ω @ 5.5A, 10V
Number of Terminations :
3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
11A Tc
Drain to Source Breakdown Voltage :
650V
Transistor Application :
SWITCHING
Gate to Source Voltage (Vgs) :
25V
Fall Time (Typ) :
20 ns
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Elements :
1
Base Part Number :
STF11
N-Channel
Transistor Element Material :
SILICON
Series :
MDmesh™ II
Turn-Off Delay Time :
55 ns
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
800pF @ 50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
29nC @ 10V
Number of Pins :
3
JESD-609 Code :
e3
Turn On Delay Time :
11 ns
Pin Count :
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Power Dissipation :
30W
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
150°C TJ
Vgs (Max) :
±25V
Rise Time :
13ns
Element Configuration :
Single
Continuous Drain Current (ID) :
12A
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
48A
Power Dissipation-Max :
25W Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Resistance :
380mOhm
Datasheets
STF11NM65N
STMicroelectronics STF11NM65N
N-Channel Tube 455m Ω @ 5.5A, 10V ±25V 800pF @ 50V 29nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
STF11NM65N Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 800pF @ 50V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 12A amps.In this device, the drain-source breakdown voltage is 650V and VGS=650V, so the drain-source breakdown voltage is 650V in this case.It is [55 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.As far as peak drain current is concerned, its maximum pulsed current is 48A.A turn-on delay time of 11 ns indicates the time it takes for the input capacitance of the device to charge before drain current conduction starts.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 25V.A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
STF11NM65N Features
a continuous drain current (ID) of 12A
a drain-to-source breakdown voltage of 650V voltage
the turn-off delay time is 55 ns
based on its rated peak drain current 48A.