SPD15P10PGBTMA1
Mfr.Part #
SPD15P10PGBTMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 100V 15A TO252-3
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1280pF @ 25V
FET Type :
P-Channel
Fall Time (Typ) :
16 ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Gull wing
Power Dissipation-Max :
128W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
48nC @ 10V
Height :
2.41mm
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
Lead Free :
Contains Lead, Lead Free
Factory Lead Time :
18 Weeks
Continuous Drain Current (ID) :
15A
Number of Terminations :
2
Vgs (Max) :
±20V
Width :
6.22mm
JESD-609 Code :
e3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Number of Pins :
3
Pbfree Code :
No
Pin Count :
4
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Turn On Delay Time :
9.5 ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Length :
6.73mm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A Tc
Reach Compliance Code :
not_compliant
Series :
Automotive, AEC-Q101, SIPMOS®
ECCN Code :
EAR99
Transistor Element Material :
SILICON
Drain-source On Resistance-Max :
0.24Ohm
Case Connection :
DRAIN
Max Dual Supply Voltage :
-100V
Halogen Free :
Not Halogen Free
Mount :
Surface Mount
Drain to Source Breakdown Voltage :
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Nominal Vgs :
-3 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.1V @ 1.54mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Published :
2007
Element Configuration :
Single
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
60A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Number of Elements :
Power Dissipation :
128W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Qualification Status :
Not Qualified
Rise Time :
23ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
240m Ω @ 10.6A, 10V
Turn-Off Delay Time :
33 ns
Datasheets
SPD15P10PGBTMA1
Infineon Technologies SPD15P10PGBTMA1
P-Channel Tape & Reel (TR) 240m Ω @ 10.6A, 10V ±20V 1280pF @ 25V 48nC @ 10V 100V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
SPD15P10PGBTMA1 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 1280pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [15A], which is its maximum continuous current.At a given drain-source breakdown voltage, a specified value of ID will flow. With VGS=-100V, the drain-source breakdown voltage is -100V.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 33 ns.A maximum pulsed drain current of 60A is the maximum peak drain current rated for this device.During turn-on, the input capacitance of the device is charged before drain current conduction starts, so its delay time is 9.5 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.Single MOSFETs transistor supports the maximum dual supply voltage when powered by -100V.In order to operate this transistor, a voltage of 100V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
SPD15P10PGBTMA1 Features
a continuous drain current (ID) of 15A
a drain-to-source breakdown voltage of -100V voltage
the turn-off delay time is 33 ns
based on its rated peak drain current 60A.
a 100V drain to source voltage (Vdss)