SPD100N03S2L-04
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPD100N03S2L-04
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 100A TO252-5
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A Tc
Vgs (Max) :
±20V
Continuous Drain Current (ID) :
100A
Lead Free :
Lead Free
Input Capacitance :
3.32nF
Mount :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
150W Tc
Series :
OptiMOS™
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
89.7nC @ 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Supplier Device Package :
PG-TO252-5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3320pF @ 25V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 100µA
Current Rating :
100A
Package / Case :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.2mOhm @ 50A, 10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rds On Max :
4.2 mΩ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rise Time :
17ns
Published :
Datasheets
SPD100N03S2L-04
Infineon Technologies SPD100N03S2L-04
N-Channel Tape & Reel (TR) 4.2mOhm @ 50A, 10V ±20V 3320pF @ 25V 89.7nC @ 10V 30V TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
SPD100N03S2L04T Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 3320pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 100A.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 30V.Using drive voltage (4.5V 10V) reduces this device's overall power consumption.
SPD100N03S2L04T Features
a continuous drain current (ID) of 100A
a 30V drain to source voltage (Vdss)