SPB80P06P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPB80P06P
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 60V 80A TO263-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
SIPMOS®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5033pF @ 25V
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
Power Dissipation-Max :
340W Tc
Terminal Position :
Single
FET Type :
P-Channel
Current Rating :
-80A
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
320A
Avalanche Energy Rating (Eas) :
824 mJ
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
23m Ω @ 64A, 10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 5.5mA
Continuous Drain Current (ID) :
80A
Voltage - Rated DC :
-60V
ECCN Code :
EAR99
Case Connection :
DRAIN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Drain-source On Resistance-Max :
0.023Ohm
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
not_compliant
Vgs (Max) :
±20V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Transistor Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Pin Count :
4
Terminal Form :
Gull wing
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Published :
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
173nC @ 10V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
SPB80P06P
Infineon Technologies SPB80P06P
P-Channel Tape & Reel (TR) 23m Ω @ 64A, 10V ±20V 5033pF @ 25V 173nC @ 10V 60V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB