SPB80N06S2L-06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPB80N06S2L-06
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5050pF @ 25V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Transistor Application :
SWITCHING
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Package / Case :
Drain-source On Resistance-Max :
0.0084Ohm
Series :
OptiMOS™
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Power Dissipation :
250W
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
150nC @ 10V
Current Rating :
80A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6.3m Ω @ 69A, 10V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Terminal Form :
Gull wing
Reach Compliance Code :
Unknown
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 180μA
Number of Elements :
1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Position :
Single
Lead Free :
Contains Lead
Avalanche Energy Rating (Eas) :
530 mJ
Vgs (Max) :
±20V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
55V
Pin Count :
4
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
320A
Continuous Drain Current (ID) :
80A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Power Dissipation-Max :
250W Tc
FET Type :
N-Channel
Published :
Case Connection :
DRAIN
Mounting Type :
Surface Mount
Transistor Element Material :
SILICON
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
SPB80N06S2L-06
Infineon Technologies SPB80N06S2L-06
N-Channel Tape & Reel (TR) 6.3m Ω @ 69A, 10V ±20V 5050pF @ 25V 150nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
SPB80N06S2L-06 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 530 mJ.A device's maximum input capacitance is 5050pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 80A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.Its maximum pulsed drain current is 320A, which is also its maximum rating peak drainage current.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.This device uses no drive voltage (4.5V 10V) to reduce its overall power consumption.
SPB80N06S2L-06 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 530 mJ
a continuous drain current (ID) of 80A
based on its rated peak drain current 320A.