SPB21N10T
Mfr.Part #
SPB21N10T
Description
MOSFET N-CH 100V 21A TO263-3
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rise Time :
56ns
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
21A Tc
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
PG-TO263-3-2
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
865pF @ 25V
Current Rating :
21A
Continuous Drain Current (ID) :
21A
Lead Free :
Lead Free
Vgs (Max) :
±20V
Series :
SIPMOS®
Voltage - Rated DC :
100V
Power Dissipation-Max :
90W Tc
Input Capacitance :
865pF
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 44μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
80mOhm @ 15A, 10V
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
38.4nC @ 10V
Package / Case :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
FET Type :
N-Channel
Rds On Max :
80 mΩ
Datasheets
SPB21N10T
Infineon Technologies SPB21N10T
N-Channel Tape & Reel (TR) 80mOhm @ 15A, 10V ±20V 865pF @ 25V 38.4nC @ 10V 100V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
SPB21N10T Overview
A device's maximal input capacitance is 865pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 21A, which represents the maximum continuous current it can conduct.This transistor requires a 100V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
SPB21N10T Features
a continuous drain current (ID) of 21A
a 100V drain to source voltage (Vdss)