SMP50-320
Mfr.Part #
SMP50-320
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
THYRISTOR 320V 150A DO214AC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Number of Terminations :
2
Current - Hold (Ih) :
150mA
Terminal Position :
Dual
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Breakdown Voltage :
320V
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
SMP, TRISIL™
Base Part Number :
SMP50
Reverse Standoff Voltage :
290V
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Pin Count :
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
C BEND
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
50A
Max Breakdown Voltage :
400V
Capacitance :
25pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Polarity :
Bidirectional
Configuration :
Single
Hold Current :
150mA
Peak Pulse Current :
150A
REACH SVHC :
No SVHC
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C