SMP50-180
Mfr.Part #
SMP50-180
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
THYRISTOR 180V 150A DO214AC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Hold Current :
150mA
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Surge Current :
50A
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
50A
Breakdown Voltage :
180V
Height :
2.03mm
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Width :
2.95mm
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Peak Pulse (8/20μs) :
150A
Voltage - Breakover :
240V
Polarity :
Bidirectional
Base Part Number :
SMP50
Voltage - Rated DC :
180V
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance :
25pF
Operating Supply Voltage :
162V
Current - Hold (Ih) :
150mA
Voltage - Off State :
180V
Series :
SMP, TRISIL™
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
180V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Length :
4.6mm
Peak Pulse Current :
150A