SMP50-220
Mfr.Part #
SMP50-220
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
THYRISTOR 220V 150A DO214AC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Polarity :
Bidirectional
Width :
2.95mm
Reverse Standoff Voltage :
198V
Max Surge Current :
50A
Capacitance :
25pF
Operating Supply Voltage :
198V
Number of Elements :
1
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Hold Current :
150mA
Base Part Number :
SMP50
Configuration :
Single
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
2
Current - Hold (Ih) :
150mA
Height :
2.03mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
JESD-609 Code :
e3
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
220V
Series :
SMP, TRISIL™
Terminal Form :
C BEND
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Length :
4.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Mount :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
220V
Peak Pulse Current :
150A
Voltage - Breakover :
293V
Breakdown Voltage :
220V