SMP50-120
Mfr.Part #
SMP50-120
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
THYRISTOR 120V 150A DO214AC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Terminal Form :
C BEND
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitance :
30pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Hold Current :
150mA
Base Part Number :
SMP50
Peak Pulse Current :
150A
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Height :
2.03mm
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
4.6mm
Series :
SMP, TRISIL™
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Max Breakdown Voltage :
160V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Hold (Ih) :
150mA
Polarity :
Bidirectional
Breakdown Voltage :
120V
Pin Count :
2
Width :
2.95mm
Max Surge Current :
50A
Number of Pins :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
50A
Operating Supply Voltage :
120V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
120V
Reverse Standoff Voltage :
108V