SMH100-LPSE-S49-SD-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-S49-SD-BK
Description
CONN HEADER SMD 49POS 1MM
Contact Resistance :
20mOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Current Rating (Amps) :
1A
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Number of Positions :
49
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Total Number of Contacts :
49
Body Breadth :
0.05 inch
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Terminal Pitch :
2.0066mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Surface Mount
SMH Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 49-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height