SMH100-LPPE-D05-RA-BK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMH100-LPPE-D05-RA-BK
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER R/A 10POS 1MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Factory Lead Time :
4 Weeks
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Insulation Height :
0.122 3.10mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Male Pin
Shrouding :
Unshrouded
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Style :
Board to Board
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Conductors :
ONE
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Reference Standard :
UL
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Contact Length - Mating :
0.071 1.80mm
Series :
SMH
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
Phosphor Bronze
Body Length or Diameter :
0.197 inch
Number of Positions :
10
Number of Rows :
2
Contact Finish - Mating :
Gold
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Length - Post :
0.102 2.60mm
Terminal Pitch :
0.9906mm
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Insulation Color :
Black
Published :
Number Of PCB Rows :
2
Connector Type :
Header
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Shape :
Square
Termination :
Solder
SMH Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 10-Position Board to Board 0.122 3.10mm Height