SMH100-LPSE-S38-SD-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-S38-SD-BK
Description
CONN HEADER SMD 38POS 1MM
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Body Breadth :
0.05 inch
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Total Number of Contacts :
38
Number of Positions :
38
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Terminal Pitch :
2.0066mm
Current Rating (Amps) :
1A
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Contact Resistance :
20mOhm
Contact Material :
Phosphor Bronze
SMH Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 38-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height