SMH100-LPSE-S28-SD-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-S28-SD-BK
Description
CONN HEADER SMD 28POS 1MM
Contact Resistance :
20mOhm
Current Rating (Amps) :
1A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Positions :
28
Total Number of Contacts :
28
Terminal Pitch :
2.0066mm
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Body Breadth :
0.05 inch
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Insulation Height :
0.039 1.00mm
SMH Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 28-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height