SMH100-LPSE-S27-SD-BK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-S27-SD-BK
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER SMD 27POS 1MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Current Rating (Amps) :
1A
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Male Pin
Number Of PCB Rows :
2
Published :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Connector Type :
Header
Number of Rows :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Body Breadth :
0.05 inch
Shrouding :
Unshrouded
Fastening Type :
Push-Pull
Reliability :
COMMERCIAL
Reference Standard :
UL
Termination :
Solder
HTS Code :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Series :
SMH
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
27
Mounting Type :
Surface Mount
Total Number of Contacts :
27
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Insulation Color :
Black
Number of Conductors :
ONE
Terminal Pitch :
2.0066mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Packaging :
Tube
Contact Resistance :
20mOhm
Mount :
Surface Mount
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Style :
Board to Board
SMH Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 27-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height