SMH100-LPSE-S13-SD-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-S13-SD-BK
Description
CONN HEADER SMD 13POS 1MM
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Body Breadth :
0.05 inch
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Contact Resistance :
20mOhm
Terminal Pitch :
2.0066mm
Current Rating (Amps) :
1A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Total Number of Contacts :
13
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
13
SMH Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 13-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height