SMH100-LPSE-D38-ST-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-D38-ST-BK
Description
CONN HEADER VERT 76POS 1MM
Contact Length - Mating :
0.071 1.80mm
All
Overall Contact Length :
0.209 5.30mm
Plating Thickness :
10μin
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Number of Conductors :
ONE
Length - Termination :
0.098 inch
Terminal Pitch :
0.9906mm
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Body Length or Diameter :
1.496 inch
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Packaging :
Bulk
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Body Depth :
0.039 inch
Number of Positions :
76
Header
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
4 Weeks
ECCN Code :
EAR99
SMH Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 76-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height