SMH100-LPSE-D33-ST-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-D33-ST-BK
Description
CONN HEADER VERT 66POS 1MM
Headers, Male Pins
Body Depth :
0.039 inch
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
ONE
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Contact Length - Mating :
0.071 1.80mm
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Contact Type :
Male Pin
Overall Contact Length :
0.209 5.30mm
Number of Positions :
66
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Current Rating (Amps) :
1A
Connector Type :
Header
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Phosphor Bronze
HTS Code :
Plating Thickness :
10μin
Operating Temperature :
-40°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Length - Termination :
0.098 inch
Terminal Pitch :
0.9906mm
Insulation Height :
0.039 1.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
COMMERCIAL
SMH Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 66-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height