SMH100-LPSE-D02-RA-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-D02-RA-BK
Description
CONN HEADER R/A 4POS 1MM
Insulation Height :
0.122 3.10mm
Contact Length - Mating :
0.071 1.80mm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Length - Post :
0.102 2.60mm
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Terminal Pitch :
0.9906mm
Fastening Type :
Push-Pull
Plating Thickness :
10μin
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating (Amps) :
1A
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
4
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Published :
ECCN Code :
EAR99
Male Pin
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Body Length or Diameter :
0.079 inch
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
SMH Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 4-Position Board to Board 0.122 3.10mm Height