SMH100-LPPE-S10-ST-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPPE-S10-ST-BK
Description
CONN HEADER VERT 10POS 1MM
Contact Length - Mating :
0.071 1.80mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Resistance :
20mOhm
Overall Contact Length :
0.209 5.30mm
Number Of PCB Rows :
1
Current Rating (Amps) :
1A
Published :
Body Length or Diameter :
0.394 inch
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Terminal Pitch :
0.9906mm
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Number of Rows :
1
Body Depth :
0.039 inch
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Breadth :
0.05 inch
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Positions :
10
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Length - Termination :
0.098 inch
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Header
SMH Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 10-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height