SMCJ8.5CA-HRA
Mfr.Part #
SMCJ8.5CA-HRA
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Reverse Standoff Voltage :
8.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Series :
SMCJ-HRA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Peak Pulse Current :
11A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
GENERAL PURPOSE
Clamping Voltage :
14.4V
Number of Pins :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
104.2A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Peak Pulse Power :
1.5kW
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
9.44V