SMCJ8.5A-HR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ8.5A-HR
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Peak Pulse Power :
1.5kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
8.5V
Breakdown Voltage :
9.44V
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Current :
11A
Type :
Zener
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Unidirectional Channels :
1
Series :
SMCJ-HR
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
14.4V
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power Dissipation-Max :
6.5W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Terminal Position :
Dual
Polarity :
Unidirectional
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Configuration :
Single
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Terminal Form :
J BEND
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
104.2A