SMCJ26CAHE3/9AT
Mfr.Part #
SMCJ26CAHE3/9AT
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Terminal Position :
Dual
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
26V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Terminations :
2
Bidirectional Channels :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
26V
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
2
Additional Feature :
High Reliability
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Base Part Number :
SMCJ
Breakdown Voltage :
28.9V
Peak Pulse Current :
35.6A
Test Current :
1mA
Published :
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
C BEND
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Power Line Protection :
No
Factory Lead Time :
29 Weeks
Applications :
Automotive
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Direction :
Bidirectional
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diode Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Single
Max Surge Current :
35.6A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Clamping Voltage :
42.1V