SMCJ17A-13
Mfr.Part #
SMCJ17A-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
17V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
No
Max Power Dissipation :
1.5kW
Base Part Number :
SMCJ17
Breakdown Voltage :
18.9V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
53.3A
Max Surge Current :
200A
Width :
6.22mm
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Direction :
Unidirectional
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
1.5kW
Peak Pulse Current :
53.3A
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Clamping Voltage :
27.6V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Leakage Current :
5μA
Reverse Breakdown Voltage :
18.9V
Element Configuration :
Single
Power Dissipation :
1.5kW
Number of Elements :
1
Max Breakdown Voltage :
20.9V
Working Voltage :
17V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
Diode Element Material :
SILICON
Power Line Protection :
No
Number of Unidirectional Channels :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
27.6V
Voltage - Rated DC :
17V
Length :
7.11mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Test Current :
1mA
Lead Free :
Lead Free
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Height :
2.62mm