SMCJ170CA V6G
Mfr.Part #
SMCJ170CA V6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
DO-214AB, SMC
Type :
Zener
Applications :
Telecom
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
SMCJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
275V
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Factory Lead Time :
16 Weeks
Bidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.7A