SMCJ170CA R7G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ170CA R7G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.7A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
SMCJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Power Line Protection :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
275V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Mounting Type :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW