SMCJ150CA R7G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ150CA R7G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Series :
SMCJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
150V
Power Line Protection :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
243V
Type :
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min) :
167V
Supplier Device Package :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.4A