SMCJ150CA-13-F
Mfr.Part #
SMCJ150CA-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMC
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Terminal Form :
C BEND
Test Current :
1mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Direction :
Bidirectional
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Length :
7.11mm
Terminal Position :
Dual
Leakage Current :
5μA
Peak Pulse Power :
1.5kW
Element Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
No
Width :
6.22mm
Height :
2.62mm
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.2A
Type :
Zener
Termination :
SMD/SMT
Reverse Breakdown Voltage :
167V
Reverse Standoff Voltage :
150V
Base Part Number :
SMCJ150
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
6.2A
Max Power Dissipation :
1.5kW
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
243V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Elements :
1
Max Surge Current :
200A
Power Rating :
1.5kW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Breakdown Voltage :
185V
Pbfree Code :
No
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
150V
Voltage - Rated DC :
150V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Breakdown Voltage :
167V