SMCJ12CAHE3/9AT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ12CAHE3/9AT
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Terminal Form :
C BEND
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Additional Feature :
High Reliability
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Dual
Peak Pulse Current :
75.4A
Applications :
Automotive
Max Surge Current :
75.4A
Peak Pulse Power :
1.5kW
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
12V
Element Configuration :
Single
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Clamping Voltage :
19.9V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
SMCJ
Factory Lead Time :
29 Weeks
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Breakdown Voltage :
13.3V
Direction :
Bidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Power Line Protection :
No
Max Power Dissipation :
1.5kW
Bidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
2
Published :
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Voltage :
12V
Test Current :
1mA