SMCJ12A-13-F
Mfr.Part #
SMCJ12A-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Height :
2.3mm
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
75.3A
Peak Pulse Current :
75.3A
Element Configuration :
Single
Working Voltage :
12V
Leakage Current :
5μA
Mount :
Surface Mount
Max Surge Current :
200A
Termination :
SMD/SMT
Reverse Standoff Voltage :
12V
Width :
6.22mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Test Current :
1mA
Number of Pins :
2
Terminal Form :
C BEND
Published :
Power Rating :
400W
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Breakdown Voltage :
13.3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Breakdown Voltage :
13.3V
Length :
7.11mm
Peak Pulse Power :
1.5kW
Type :
Zener
Number of Unidirectional Channels :
1
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e3
Clamping Voltage :
19.9V
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Voltage - Rated DC :
12V
Diode Element Material :
SILICON
Max Power Dissipation :
1.5kW
Max Breakdown Voltage :
14.7V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Direction :
Unidirectional
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power Dissipation :
1.5kW