SMCJ110AHE3/9AT
Mfr.Part #
SMCJ110AHE3/9AT
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Surge Current :
8.5A
Terminal Position :
Dual
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
SMCJ
Reverse Standoff Voltage :
110V
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Terminal Form :
C BEND
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
1.5kW
Peak Pulse Power :
1.5kW
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
177V
Published :
Direction :
Unidirectional
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Breakdown Voltage :
122V
Pin Count :
2
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Peak Pulse Current :
8.5A
Factory Lead Time :
20 Weeks
Unidirectional Channels :
1
ECCN Code :
EAR99
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Applications :
Automotive
Operating Supply Voltage :
110V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Test Current :
1mA
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Pbfree Code :
yes
Clamping Voltage :
177V