SMCJ10CA/57T
Mfr.Part #
SMCJ10CA/57T
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Height :
2.62mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
TransZorb®
Terminal Finish :
TIN LEAD
Power Rating :
1.5kW
Voltage - Rated DC :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
C BEND
Width :
6.22mm
Breakdown Voltage :
11.1V
Max Surge Current :
88.2A
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
1 (Unlimited)
Operating Supply Voltage :
10V
Lead Free :
Contains Lead
Configuration :
Single
Type :
Zener
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Position :
Dual
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
17V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Clamping Voltage :
17V
Diode Element Material :
SILICON
Power Line Protection :
No
Bidirectional Channels :
1
Base Part Number :
SMCJ
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Peak Pulse Current :
88.2A
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
1.5kW
Length :
7.11mm
Reverse Standoff Voltage :
10V