SMCJ100CA R6G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ100CA R6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB-2
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 1500W DO214AB SMC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Bidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Breakdown Voltage :
111 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V
Type :
Zener
Capacitance @ Frequency :
Number of Channels :
1 Channel
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
DO-214AB-2
Current Rating :
1 uA
RoHS :
Details
Working Voltage :
100 V
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
162 V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Packaging :
Reel
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 years ago)
Series :
SMCJ
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Polarity :
Bidirectional
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
111V