SMCJ100CA-M3/57T
Mfr.Part #
SMCJ100CA-M3/57T
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Factory Lead Time :
29 Weeks
ROHS3 Compliant
Breakdown Voltage :
117V
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
C BEND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Pulse Current :
9.3A
Element Configuration :
Single
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Type :
Zener
Series :
TransZorb®
Number of Elements :
Reverse Standoff Voltage :
100V
Published :
Clamping Voltage :
162V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Power Dissipation-Max :
6.5W
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Direction :
Bidirectional
Power Line Protection :
No
Pin Count :
2
Peak Pulse Power :
1.5kW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Test Current :
1mA
Bidirectional Channels :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ