SLW17R-1C7
Mfr.Part #
SLW17R-1C7
Description
CONN FFC BOTTOM 17POS 1MM R/A
Voltage - Rated :
100V
Length :
23.2mm
Contact Resistance :
30mOhm
Depth :
6.8mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
17
Pitch :
0.039 1.00mm
Cable End Type :
Straight, Tapered
Radiation Hardening :
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Contact Finish :
Tin Alloy
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Contacts :
17
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Height Above Board :
0.157 4.00mm
Actuator Color :
Black
Series :
SLW-R
Wire/Cable Type :
Straight
Contact Plating :
Black
Current Rating (Amps) :
1A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Datasheets
SLW17R-1C7
SLW-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tray 0.039 1.00mm Kinked Pin 17 Positions Through Hole, Right Angle Tin Alloy -55°C~105°C 1A