SLW10S-1C7BLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SLW10S-1C7BLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FPC VERT 10POS 1MM PCB
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mount :
Through Hole
Pitch :
0.039 1.00mm
Series :
SLW-S
Mounting Type :
Through Hole
Housing Color :
Black
Locking Feature :
Slide Lock
Flat Flex Type :
FPC
Depth :
4mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Min Operating Temperature :
-55°C
Insulation Resistance :
500MOhm
Number of Positions :
10
Termination :
Kinked Pin
Contact Plating :
Gold
Contact Finish :
Gold
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Cable End Type :
Tapered
Orientation :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
1
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mating Cycles :
20
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Resistance :
30mOhm
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
1A
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Length :
16.2mm
Published :
Number of Contacts :
10
Housing Material :
Voltage - Rated :
100V
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Voltage - Rated AC :
100V
Actuator Color :
Black
Current Rating (Amps) :
1A
Radiation Hardening :
No
Height Above Board :
0.217 5.50mm
Datasheets
SLW10S-1C7BLF
SLW-S Series FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tray 0.039 1.00mm Kinked Pin 10 Positions Through Hole Gold -55°C~85°C 1A