SLW11S-5C7LF
Mfr.Part #
SLW11S-5C7LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN CIC VERT 11POS 1.00MM PCB
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
11
Contact Finish :
Tin
Pbfree Code :
yes
Flat Flex Type :
CIC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
100V
Length :
17.2mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Packaging :
Tray
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
SLW-S
Depth :
4mm
Orientation :
Straight
MIL Conformance :
No
Contact Resistance :
30mOhm
Max Voltage Rating (AC) :
100V
UL Flammability Code :
94V-0
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Locking Feature :
Slide Lock
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pitch :
0.039 1.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
Mixed Contacts :
No
Insulation Resistance :
500MOhm
Current Rating :
1A
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
IEC Conformance :
Termination :
Kinked Pin
Additional Feature :
STAGGERED CONFIGURATION
Height Above Board :
0.217 5.50mm
Mount :
Through Hole
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Filter Feature :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
11
Mating Cycles :
20
Number of Rows :
1
Actuator Color :
White
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Actuator Material :
DIN Conformance :
Cable End Type :
Tapered
Contact Gender :
FEMALE
Datasheets
SLW11S-5C7LF
SLW-S Series CIC Contacts, Vertical - 1 Sided Tray 0.039 1.00mm Kinked Pin 11 Positions Through Hole Tin -55°C~85°C