SLW16S-5C7LF
Mfr.Part #
SLW16S-5C7LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN CIC VERT 16POS 1.00MM PCB
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Pitch :
0.039 1.00mm
Housing Color :
Black
Height Above Board :
0.217 5.50mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Flat Flex Type :
CIC
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
16
Packaging :
Tray
Mount :
Through Hole
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Insulation Resistance :
500MOhm
Current Rating :
1A
Pbfree Code :
yes
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flammability Rating :
UL94 V-0
DIN Conformance :
No
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Number of Rows :
1
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Gender :
FEMALE
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Additional Feature :
STAGGERED CONFIGURATION
Locking Feature :
Slide Lock
IEC Conformance :
Filter Feature :
Series :
SLW-S
Contact Finish :
Tin
Actuator Material :
Mating Cycles :
20
Voltage - Rated AC :
100V
Termination :
Kinked Pin
Number of Positions :
16
RoHS Status :
RoHS Compliant
Phosphor Bronze
Actuator Color :
White
Orientation :
Straight
Cable End Type :
Tapered
Datasheets
SLW16S-5C7LF
Amphenol Communications Solutions SLW16S-5C7LF
SLW-S Series CIC Contacts, Vertical - 1 Sided Tray 0.039 1.00mm Kinked Pin 16 Positions Through Hole Tin -55°C~85°C