SLPX822M080H4P3
Mfr.Part #
SLPX822M080H4P3
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SNAP
Diameter :
35mm
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Number of Pins :
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
8200µF
Published :
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
yes
Polarization :
Polar
Height :
45mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
5.89A @ 120Hz
Ripple Current :
5.89A
Ripple Current @ High Frequency :
7.36A @ 20kHz
Voltage - Rated DC :
80V
Series :
SLPX
Lead Pitch :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 120Hz
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
SLPX822M080H4P3
Cornell Dubilier Electronics SLPX822M080H4P3
SLPX 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.89A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In