SLPX102M220C9P3
Mfr.Part #
SLPX102M220C9P3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP
Stock
24
In Stock :
24
Terminal Pitch :
10mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Capacitance :
1000µF
Ripple Current :
3.53A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
1.40712mA
Ripple Current @ Low Frequency :
3.53A @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
220V
Published :
2016
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.19A @ 20kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Diameter :
25mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
199mOhm @ 120Hz
Polarization :
Polar
Termination :
Snap in
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Tolerance :
±20%
Height :
50mm
Datasheets
SLPX102M220C9P3
Cornell Dubilier Electronics SLPX102M220C9P3
SLPX 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.53A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In